top of page
Image by Kirsten LaChance
melisbagatir_logo.png

TM

WEBSİTESİ VE METİNLERİN
COPYRIGHT HAKKI F. MELİS BAĞATIR, 2023

a6d3b1c5-a7a2-45dc-b9ea-fdcaa64fb1c7.JPG

BENİM HAKKIMDA

 • Mail Me
 • Instagram
 • YouTube

Türkiye’deki ilk ve tek Equine Body Worker olarak atlarla ve aslında atlarımız kadar yapabildiğimiz binicilik sporumuzda, atlarınızın benzersiz ihtiyaçlarına hitap ederek bu yolculuğunuzda onlara en kapsamlı bakımı sağlamayı hedefliyorum. Rekabetçi biniciler ve atlarının genel bakımına özen gösteren binicilerin atlarının fiziksel kapasitelerini en verimli haline ulaştırarak hareket menzillerini geliştirmek ve onları kendilerinin ulaşabileceği en yüksek performanslarına ulaştırarak fark yaratmak için buradayım.

 

Her zaman spor ile iç içe bir hayatım oldu. Snowboard, okçuluk, kayak, binicilik gibi bedenin bir fiil içinde olduğu bir çok sporla profesyonel olarak ilgilendim. İlgilendiğim tüm alanlarda Türkiye’de ve uluslararası platformlarda Türkiye adına dereceler aldım. Son beş yıldır ise yoğun bir şekilde binicilik sporu ile ilgileniyorum . Engel atlama dalına derin bir hayranlık duyuyorum ve 1.05 metreye kadar olan parkurlarda binici olarak profesyonel deneyime sahibim.

 

Tüm bu gergin ve stresli sporlar ile uğraşırken dayanıklılığımın devamlılığında ve artmasında spor masajının önemli bir rolü oldu. Fark ettim ki bedenim rahatladığında daha iyi performans gösteriyorum. Atlar için de aynı etkinin geçerli olabileceğini düşündüm ve Equine Masajı ve yararlarını araştırmaya başladım. Araştırmalarım sonucunda karşıma Amerikan ve İngiliz menşeili Equionology Enstitüsünün Body Work Eğitim modülü çıktı. Bu modülün fark yaratan en önemli özelliği masaj rutinini tamamen atların kas-iskelet yapısına bilimsel yaklaşımlar benimseyerek adapte etmesi ve Body Work tekniklerini tek çatı altında toplamasıydı. 12 aylık eğitim sürecimin sonunda sertifikamı alarak Türkiye’deki ilk ve tek Equine Body Worker oldum. 

 

At anatomisi, at fizyolojisi ve at masajı tekniklerine dair bilgi birikimimi atlar için tetik nokta terapisi, atlar için atımlı elektromanyetik frekans (PEMF), at anatomisi, klinik araştırma metadolojisi ve analizine giriş ve at psikolojisi eğitimlerini ve sertifikalarını alarak geliştirdim.

 

Şu an College of Animal Physiotheraphy'de at rehabilitasyonu eğitimi almaktayım ve eğitimimin sonucunda diplomalı bir at terapisti olmayı planlamaktayım.

tcap.co.uk.jpg
ETlogoTransppBL_700x300.png.webp
6172ab357c36a9001c725be5.png
HİZMETLER
FMB_logo-amblem.png
Neuro-Kinetic-Therapy-stacked.png
Screenshot 2023-10-01 at 19.51.16.png

Equine Body Work, ayrıntılı statik ve dinamik değerlendirmeler yapılarak atınızın tüm vücuduna hitap eder. Spor masajı, yumuşak doku mobilizasyonu, esneme, hareket açıklığı ve aktivasyon egzersizlerinin yanı sıra "odak" noktası çalışması (stres ve tetik noktaları) dahil olmak üzere farklı body work tekniklerini kullanır. 

AMAÇLANAN, AĞUSTOS 2024

NeuroKinetic Therapy® düzeltici hareket sistemi, ağrının nedenini, yani beyinde depolanan işlevsiz hareket kalıplarını ele alır.

İLKBAHAR 2024'DAN İTİBAREN

At kinezyoloji bantlaması bir fizyoterapi tedavisidir ve çeşitli uygulamaları vardır. İyileşmeyi hızlandırmak ve dayanıklılığı artırmak için birçok unsurları vardır. Akut ve kronik yaralanmalardan kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletir.

ultrasound.png

Terapötik ultrason, uzun dalga/düşük frekans teknolojisini kullanarak atlarda kas, tendon, bağ, eklem ve kemik koşullarını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Untitled-2.png

Fototerapi, yaralanmaların, yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olmak için kırmızı, kızılötesi ve mavi ışık kullanan invaziv olmayan, ilaçsız bir cihazdır.

PEMF.png

Düşük alanlı manyetik stimülasyon olarak da bilinen darbeli elektromanyetik alan terapisi (PEMF), birleşmeyen kırıkları iyileştirmek amacıyla elektromanyetik alanların kullanılmasıdır.

NİTELİKLER

(DEVAM ETMEKTE)

Hayvan Fizyoterapisi Alanında Diploma

tcap.co.uk.jpg

2022-2023

Equinology Institute

Writtle University

Chelmsford, UK

EQ100E: Equinology Equine Body Worker (EEBW)

Sertifikasyon Kursu

Eğitmen: Debranne Pattillo, MEEBW, BSc.(h.c.)

(DEVAM ETMEKTE)

Equi-Tape

Pratisyen Sertifikasyonu

(Vaka Analizli)

Equi-Taping Temelleri

Serifikalı Pratisyen

ETlogoTransppBL_700x300.png.webp

2023

AOPP Genel PEMF Sertifikası

ve

AOPP Büyük Hayvan PEMF Sertifikası

Screenshot 2023-05-02 at 12.44.29.png
Screenshot 2023-05-02 at 12.44.23.png

2023

EQ25: Klinik Araştırma Metodolojisi ve Analizine Giriş

Eğitmen: Dr. Nicole Rombach, APM (ITEC), PG AM, MEEBW, CCBW, MSc., PhD

2023 

Atlar için Tetik Nokta Terapisi

NAT Sertifikasyon Kursu

Eğitmen: Andy Eckley

Screenshot 2023-04-30 at 20.40.07.png

2023

Center of Excellence

Online Sertifikasyon

At Psikolojisi Diploma Kursu

6172ab357c36a9001c725be5.png

2022

Equinology Institute

Online Sertifikasyon

EQ50: At Anatomisi

Eğitmen: Debranne Pattillo, MEEBW, BSc.(h.c.)

(AMAÇLANAN)

The Academy of Animal Sports Science (AASS)

Online Sertifikasyon

Hayvan Sporları Terapi ve Rehabilitasyon (ASTR) Sertifikasyonu

Kanıta Dayalı At Rehabilitasyonu (EBER)

Eğitmenler: Dr. Dietrich Von Schweinitz, BSc, DVM, MRCVS (UK), Dr. Grant Miller, DVM (USA), Debranne Pattillo, MEEBW and Dr. Carrie Schlachter, VMD, DACVSMR (USA), Dr. Rachel Buchholz, DVM (USA), Dr. Nicole Rombach, MSc, PhD (USA), Dr. Dagmar Berner, DrMedVet, Dipl. ECVDI, MRCVS (UK), Dr. Anne Bondi, Phd (UK), Dr. Emanuelle van Erck, MV, PhD, ECEIM (Belgium), Dr. Barbara Crabbe, DVM (USA), Dr. Clair Thunes, PhD (USA), Dr. Sue Dyson, VetMB, PhD, DEO, FRCVS (UK), Ruth Mitchell, PT, CMT, NCTMB, EEBW (USA), Dr. Henry O’Neill, MVB, DVM, MS, Dipl ACVS, MRCVS (UK), Dr. Camie Heleski, MS, PhD (USA)

Screenshot 2023-04-30 at 20.42.59.png
FMB_EQ100.jpg
Eq25.png
TCAP

EQUINE BODY WORK NEDİR?

Tamamen el ile muayene (palpasyon) yöntemlerinin kullanıldığı bu benzersiz teknikte; yumuşak doku, kas ve kas yapısının simetrisi göz önüne alınır. Ayrıntılı statik ve dinamik değerlendirmeler yapılarak atınızın tüm vücuduna hitap eder. Her disiplinde çalışan atlara, onlara özel ve en uygun desteği sağlarken spor masajı, yumuşak doku mobilizasyonu, esneme, hareket açıklığı ve aktivasyon egzersizlerinin yanı sıra "odak" noktası çalışması (stres ve tetik noktaları) dahil olmak üzere farklı body work teknikleri atın ihtiyacına göre seçilir ve bir arada kullanılır. Atların fonksiyonel kas-iskelet anatomisine bilimsel yaklaşımı benimseyen Equinology® tekniği, bu özelliği ile benzerlerinden öne çıkmaktadır.

EQUINE BODY WORK'ÜN ATINIZA FAYDALARI

 

Binicilik sporlarında rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Fark yaratmak için Body Work ile atlarınızın antremanlara fiziksel hazırlığına ve idman sonrası bakımlarına odaklanmanızın tam zamanı. 

performans.png

Gelişen Performans

Body Work seansları, atınızın yürüyüşünü ve hareket kapasitesini gün geçtikçe geliştirirken dayanıklılığını da arttırır.

rehab.png

Rehabilitasyon

Atınız sakatlanırsa mümkün olan en kısa sürede tedavi sürecinin başlaması gerekir. Gecikmeler sakatlanmayı kötüleştirebilir ve iyileşme süresini uzatabilir. Bu tip süreçlerde Body Worker da at sağlık ve bakım ekibinizin bir parçası olmalıdır. Body Worker, Veteriner hekiminiz ve fizyoterapistinize masajlarla eşlik ederek iyileşmeyi hızlandırır, atınızın gücünü, esnekliğini ve hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olur.

protect.png

Kollama

Body Work çalışmasının en önemli amacı atların sakatlanma yüzdesini azaltmaktır. Body Worker, sertlik ve kas spazmları gibi sorunların erken belirtilerini tespit edebilir. Bu sorunların erken tespiti sayesinde, ileride oluşabilecek sakatlıkların önüne geçilerek rehabilitasyon maliyetlerinden ve iyileşme süreci kaynaklı kayıplardan kaçınılabilir.

Three Horses

BODY WORK NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

Body Work seanslarının sıklığı, atın yaptığı sporun türü ve zorluk derecesine, çalışma rutinine ve antreman düzeyine bağlıdır. Önerilen ideal seans sıklığı 3 ila 4 haftada birdir. Rekabetçi sporcular atlarına 2 hafta aralıklarla Body Work yaptırabilir. Üst düzey yarışma atları ve yarış atlarına ise her hafta Body Work seansları yaptırılması önerilir.

NE ZAMAN EQUINE BODYWORK SEANSI YAPMAK DOĞRUDUR?

Dressage Horse

ATINIZ BODY WORK SEANSI OLDUĞU  GÜN VE ERTESİ GÜNÜ HAFİF ÇALIŞMASI GEREKMEKTEDİR.

Equine Body Work seansı tamamlandıktan sonra ertesi gün oluşabilecek hassasiyeti dağıtmaya yardımcı olması ve liflerin hareket yoluyla paralel hizalanmasını teşvik etmesi için 2 saat içinde en az 10 dakika elle yürümeli veya antremana çıkacaksa; yalnızca tırıs ve dörtnal içeren hafif işler yapmalıdır.

SEANS İÇERİSİNDE
FOTOTERAPİ KULLANIMI

Fototerapi, yaralanmaların, yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olmak için kırmızı, kızılötesi ve mavi ışık kullanan, invazif olmayan, ilaçsız bir cihazdır.

 

Kırmızı ışık terapisi, ağrının giderilmesi, iltihaplanma, yara iyileşmesi ve cilt rahatsızlıkları dahil olmak üzere çeşitli durumlar için kullanılan güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. 

 

Mavi ışık özellikle cilt ve diş etlerindeki bakterileri öldürmede etkilidir. Anti-mikrobiyal ve anti-bakteriyel özellikleri, yaraların dekontamine edilmesine yardımcı olur ve daha sonra alanı iyileştirmek için kırmızı ışık terapisi ile tedavi edilebilir.

redlight.png
_edited.jpg

Kırmızı ışık terapisine ilişkin araştırmaların tarihi 100 yıldan fazladır: 1903'te Danimarkalı bilim adamı Niels Ryberg Finsen ultraviyole ışık kullanarak tüberkülozu tedavi ettiği için Nobel Ödülü'nü aldı. Işık terapisi tedavisi, antibiyotiklerin kullanılmaya başlanmasından önce yaygın olarak kullanılıyordu.

Fototerapinin faydaları nelerdir?

 

 • Yorgunluğu azaltır ve kas fonksiyonunu iyileştirir (1)

 • Kırmızı ve kızılötesi ışık terapisiyle iltihabı azaltır (2)

 • Dolaşımı ve kan akışını iyileştirir (3)

 • Doku oksijenlenmesini artırır(3)

 • Sinir sistemini rahatlatır

 • Vücutta nitrik oksit gibi faydalı kimyasalların salınmasını sağlar ve ATP üretimini teşvik eder.

 • Enerjiyi, metabolizmayı ve hücresel işleyişi iyileştirir

 • Sağlığın ve zindeliğin korunmasında vücudu destekler

 • Vücudun kendi doğuştan gelen iyileşme süreçlerini uyarır (4)

 • Acıyı ve rahatsızlığı azaltır (4)

 • Kronik rahatsızlıklarla yaşayan evcil hayvanları destekler (5)

[1] Rigby, J. H., Hagan A. M. (2020), A Novel Blue-Red Photobiomodulation Therapy Patch Effects on a Repetitive Elbow-Flexion Fatigue Task. Journal of Sports Rehabilitation https://doi.org/10.1123/jsr.2018-0339

[2] Hamblin M. R. (2017), Mechanisms and applications of the anti-inflammatory effects of photobiomodulation. 

AIMS Biophysics https://doi.org/10.3934/biophy.2017.3.337

[3] KGupta A.,Vecchio D., Sadasivam M., Hamblin M. R., Pam N., Avcı P. (2013). Low-Level Laser (Light) Therapy (LLLT) in Skin: Stimulating, Healing, Restoring

https://www.scmsjournal.com/article/abstract/low-level-laser-light-therapy-lllt-in-skin-stimulating-healing-restoring/

[4] Gruyter W. (2012) Equine wound healing: influence of low level laser therapy on an equine metacarpal wound healing model. Photon Lasers Med 1 

https://www.erchonia.com/wp-content/uploads/2017/07/Jann_Equine-Wound-Healing-Influence-LLLT-Metacarpal-Wound-Healing_Photon-Lasers_Med_05_12-1.pdf

[5] Oshima Y., Coutts R. D., Badlani N. M., Healey R. M., Kubo T., Amiel D. (2011) Effect of light-emitting diode (LED) therapy on the development of osteoarthritis (OA) in a rabbit model. Biomedicine & Pharmacotherapy Volume 65, Issue 3

https://www.erchonia.com/wp-content/uploads/2017/07/Jann_Equine-Wound-Healing-Influence-LLLT-Metacarpal-Wound-Healing_Photon-Lasers_Med_05_12-1.pdf

f2863c7aa2523669af9bd229fe5aeacd101ee2fd-12360x4944.webp

ATIMLI ELEKTRO MANYETİK FREKANS SEANSLARI (Pulsed Electro Magnetic Frequency - PEMF)

* Seanslar sadece BEMER blanket seti ile verilmektedir.

PEMF (Pulsed Electro Magnetic Frequency) seanslarının atınızın vücudu üzerinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Sağlıklı atları güçlendirirken  hastalıklardan sonra da yenilenmeyi destekler. Antrenman yaparken ve yarışmalara hazırlanırken esnekliği artırır. Kas gerginliğini azaltır. Tendon, bağ ve kas yaralanmaları dahil olmak üzere iyileşme sürecinde katma değerli destek sağlar.

 

PEMF seansları, herhangi bir dış madde ilavesi olmaksızın vücudun kendi sistemleri kullanılarak performansı arttırdığı için doping olarak değerlendirilmez.

BEMER'in atlar üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

 

·    Performansı artırır [1]

·    Efordan sonra gevşemeyi ve yenilenmeyi destekler [1]

·    Artan esneklik yoluyla egzersizi optimize eder [1]

·    Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve enfeksiyona karşı

     savunmayı artırır [1]

·    Bir yaralanmadan sonra iyileşme sürecini hızlandırır [2]

·    Mikro sirkülasyonu iyileştirir [1]

·    Organizmadaki parasempatik süreçleri destekler [1]

·    Ameliyattan sonra anestezi deneyimini ve rejenerasyonu      

     iyileştirir [2]

[1.] King, M., Seabaugh, K., Frisbie, D. (2022). Effects of a Bio-Electromagnetic Energy Regulation Blanket on Thoracolumbar Epaxial Muscle Pain in Horses. Journal of Equine Veterinary Science. doi: https://doi.org/10.1016/j.jevs.2022.103867

 

[2.] Effects of BEMER physical vascular therapy in horses under training. A randomized, controlled double-blind study. Francesca Daia, Emanuela Dalla Costaa, Alessia Giordanoa, c, Eugenio U.L. Heinzla, Piermario Giongob, Gracia Pagnozzi, Simona Cannasa, Giulietta Minozzia, Michela Mineroa, Dipartimento di Medicina Veterinaria, Universita di Milano (in publication) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S003452882200025X

SEANS SIRASINDA
TERAPÖTİK ULTRASON KULLANIMI

Terapötik ultrason, kasların, eklemlerin, tendonların ve kemiklerin iyileşmesini kolaylaştırmak için düşük frekanslı/uzun dalga ultrason terapisini kullanır.

 

Terapötik ultrason, atlarda çeşitli kas, tendon, bağ, eklem ve kemik rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır. Atın doğal oto-onarım süreçlerini harekete geçirerek belirtilen patolojilerin doğal bir şekilde çözülmesine yol açar.

 

Diğer veteriner tedavileriyle birlikte kullanıldığında ultrason, bu tedavilerin etkilerini artırabilir ve hızlandırabilir. Örneğin ultrason tedavileri/seansları, dokunun yenilenmesi ve onarılmasını hızlandırmak ve yardımcı olmak için PRP enjeksiyonlarını (trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonları) veya kök hücre tedavisi enjeksiyonlarını takip edebilir.

The International Association of Animal Therapists (IAAT) uygulamalı hayvan terapistleri için üyelik organizasyonudur.

IAAT'ın amacı, hayvan terapisinde mükemmelliği teşvik etmektir. İşbirliğine ve işbirliğine değer veren kapsayıcı bir organizasyondur.

IATT'nin Misyonu:

* Veteriner Hekimlere, Sahiplere ve Sigorta Şirketlerine eğitimli profesyonellerin kaydını sağlamak

* Herkesin birleşik bir cephe olarak ilerleyebilmesi için diğer profesyonelleri kucaklamak

* Hayvan terapisi mesleklerinde uygun standartların sağlanmasına katkıda bulunmak

2023'DEN BERİ
IAAT ÜYESİ

iaatcertificate.png
Logo.png

2022'DEN BERİ
IEBW ÜYESİ

 

Equine body work alanında farklı okullar ve eğitim seviyeleri vardır. IEBWA üyeleri, meslekte en yüksek nitelik seviyesine sahiptir. Çalışmalarına ek olarak, at/hayvan spor terapisi ile ilgili yıllık zorunlu sürekli eğitimi tamamlarlar.

 

IEBWA üyeleri, atınızın bakımını bir ekip ortamında en iyi şekilde desteklemek için diğer profesyonellerle birlikte çalışırlar. ​

 

At sahipleri, bir IEBWA üyesinin yüksek bir eğitim standardına ulaştığını ve at/hayvan sporları masajıyla ilgili etik uygulama kapsamında çalıştığından emin olabilir.

PEMF Profesyonelleri Derneği, PEMF tedavisi için PEMF kullanıcılarını, uygulayıcılarını, distribütörlerini ve üreticilerini birleştiren, eğiten ve destekleyen tek profesyonel dernektir. AOPP, uluslararası kabul görmüş sertifikalar ve mesleki gelişim fırsatları sunmaktadır. Bilime dayalı, emsal değerlendirmesinden geçmiş PEMF araştırmalarının güncellenmiş listelerini sağlar. ​

 

AOPP, PEMF topluluğuna eğitim, birlik, profesyonellik ve güvenilirlik getirmekle yükümlüdür. AOPP, tüm PEMF terapilerinin güvenli eğitimli kullanımını destekler, öğretir ve savunur.

AOPP_LOGO_Black_BG.png

SERTİFİKASYONLU ASSOCIATION OF PEMF PROFESSIONALS ÜYESİ
(AOPP)

Vet Petting a Horse

UZUN VADELİ TUTARLILIK
YOĞUNLUĞU YENER

Herhangi bir alanda başarıya ulaşmak, sürekli çaba, disiplin taahhüdünü gerektirir. Tek seferde hepsini bitirmek değil, sürekli bir çaba sarf etmek uzun vadede sizi daha ileriye götürecektir.

OKUMALAR
 

Atlarda spor masajının faydaları hakkında bazı çalışmalarının metinleri

(metinler sadece ingilizce dilindedir)

The Benefits of Equine Massage Therapy

By Brittany DeVries

Evaluating the Benefits of Equine Massage Therapy: A Review of the Evidence and Current Practices

Article in Journal of Equine Veterinary Science · September 2009

Efficacy of Manual Therapies on Back Pain (AAEP 2011)

By Erica Larson

A Preliminary Study on the Effect of Massage to Reduce Stress in the Horse

By Sebastian Mcbride and

Andrew James Hemmings

WEBSİTESİ VE METİNLER © F. MELİS BAĞATIR, 2023

bottom of page