top of page

From Paris to Istanbul.

Paris'den Istanbul'a

exhibition work.sergi işi

'Connecting the Dots', Pera Museum.Pera Müzesi, Istanbul, 2013
'
Water Work', Siemens Sanat, Istanbul, 2013

A5 booklet printed on craft paper, table design.A5 eskiz kağıdına basılmış kitapçık, masa tasarımı 

click for concept.sergi konsepti için tıklayınız

 

thesis: Three of my friends and I have decided on our concept to be 'Collective Memory of Istanbul'. We tried to make three different tales to combine into one whole story. We designed and created a special “timeline” table to combine our projects.

We carved a table like as in a periodic timeline and put together our stories that take place in different periods of time: a story of childhood where Serap Gümüşoğlu used to think that a certain comic book was actually telling her life. She replaced her childhood photographs with the frames of the comic books creating a comic book of her childhood, my grandfather's journey from Istanbul to Paris, and Davud Köse creating non-existent pictures from his childhood memories by using Photoshop. This project consists of a piece of our own history combining together, thus we named this project "Collective Memory". 

concept of the book: Melis’ grandfather, Namık Kemal Yolga, who served as an ambassador of Turkey in Paris during 2nd World War, saved many Jews by issuing them Turkish Passports and making sure they depart from Paris to Istanbul safely. It is a book about the times during the war that reaches Istanbul using Namık Kemal Yolga’s own taped video, his photography and his text archives.

Istanbul was not just a beautiful city near the sea that conjuncts Asia and Europe, it meant freedom and salvation for many people.

tez: Bu sergi için 'İstanbul'un Toplu Hafızası' kavramını yaratmaya karar verdik. Üç farklı hikayeyi birleştirmek için özel bir “zaman çizelgesi” masası tasarladık ve yarattık.

 

Periyodik bir zaman çizelgesine benzer bir masa tasarladık (oyduk) ve farklı zaman dilimlerinde yer alan hikayelerimizi bir araya getirdik: Serap Gümüşoğlu bir çizgi romanın aslında onun hayatını anlattığını düşündüğü bir hikayesini alıp, çocukluk fotoğraflarını kullanarak yeniden kendi çizgi romanını yarattı, Davud Köse çocukluk anılarından Photoshop aracıyla varolmayan resimler yaratarak varolmayan anılar yarattı. Ben de büyükbabamın anılarından 2.Dünya Savaşı sırasında İstanbul'dan Paris'e olan yolculuğu anlatan bir kitapçık ve bilgi verici kartpostallar tasarladım. Bu proje hepimizin geçmişinin bir parçasını oluşturmakta olduğundan dolayı bu projeye "Toplu Bellek" adını verdik.

 

kitap tasarımının konsepti: Melis’in dedesi, Namık Kemal Yolga, 2. Dünya Savaşı sırasında Paris’te Konsolosluk görevini yaparken Yahudilere Türk pasaportu vererek Paris’ten İstanbul’a kaçmalarını sağlamıştır.

 

2.Dünya Savaşından İstanbul’a uzanan bir hikayeyi anlatan bu kitap, Namık Kemal Yolga arşivinden kendi çektiği fotoğrafları, videoları ve yazıları, belgeleri ve anıları kullanılarak tasarlanmıştır.

 

Bazıları için İstanbul sadece Asya ve Avrupa’yı birleştiren deniz kenarında bir şehir değil, kurtuluş ve özgürlük demektir…

fromparistoist.png

click to view it.görüntükemek için tıklayınız

click to enlarge.büyütmek için tıklayınız

bottom of page